10 Şubat 2014 Pazartesi

İYİ GECELER DESDEMONA GÜNAYDIN JULIETRomeo ve Juliet ile Othello tragedyalarının tam da dönüm noktalarına fırlatılsanız ne yapardınız? İmkansız aşkın kurbanı Romeo ve Juliet’i birbirine kavuşturur, Othello’nun Desdemona’yı öldürmesine engel olur muydunuz?

Anne-Marie MacDonald’ın “İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet” adlı oyunu Kent Oyuncuları farkıyla Türkiye’de ilk kez sahnede… Shakespeare’in Othello’su ile Romeo ve Juliet’ini feminist bir yaklaşımla yeniden yaratan oyun, seyircinin Shakespeare tragedyalarına bambaşka bir açıdan bakmasını sağlıyor.

Oyun Canada’daki Queens Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan “kız kurusu” Constance Ledbelly’nin bir el yazmasını çözümlerken Shakespeare’in tragedyalarının dönüm noktasında kendini bulması ve tragedya kahramanlarının kaderlerini değiştirme çabası içinde sürüklendiği maceraları anlatıyor. Kadriye Kenter aynı zamanda yönetmenliğini de yaptığı oyunda Constance karakterine hayat vererek yine devleşiyor. Oyun boyunca Constance’ın ve tabii ki Kadriye Kenter’in oyunculuğu peşi sıra sürükleniyoruz. Oyunda Kadriye Kenter’e Ebru Soyuerden, Osman Kot, Serkan Altıntaş ve Tuğçe Şartekin Karasu gibi genç ve başarılı isimler eşlik ediyor.

Balam Kenter çevirisiyle sahnelenen oyun, Kadriye Kenter’in göz dolduran oyunculuğuyla Shakespeare’in tragedyalarına eğlenceli bir yolculuk yapmamızı sağlıyor.

Kenter Tiyatrosu ve oyuncularının her zamanki gibi farkını ortaya koyduğu “İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet”, bakış açımızı değiştiren, şiirsel bir dille yazılmış ve zekice kurgulanmış oyun.

Bir tragedya nasıl komediye dönüşür diye sorarsınız, işte cevabı; “İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet”.